Projektowanie biżuterii - wywiad z Agnieszką Szews
Projektowanie biżuterii - wywiad z Agnieszką Szews

Agnieszka Szews - projektantka biżuterii w Pracowni Złotniczej SZEWS. Córka założyciela firmy i dyplomowanego Mistrza złotnictwa, Janusza Szews. Ukończyła kursy na HRD Antwerp w Antwerpii i z wyróżnieniem zdała egzaminy Certyfikowanego Eksperta Diamentów oraz Znawcy Kamieni Szlachetnych i Jubilerskich, w wyniku których uzyskała tytuł Dyplomowanego Gemmologa.

 

Jak się zaczęła Twoja przygoda z projektowaniem biżuterii?


Z branżą biżuteryjną jestem związana od dzieciństwa. Miłość do złotej biżuterii była czymś naturalnym, zrodziła się z szacunku do ręcznej pracy rodziców i złotników. Pamiętam, że zawsze podziwiałam piękno biżuterii i pracę rąk ludzi, którzy ją tworzyli. Kiedyś postanowiłam, że sama będę projektować i tworzyć wyjątkowe rzeczy. Dziś mogę powiedzieć, że to była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Jestem szczęśliwa, że mogę robić to, co kocham i dzielić się tym z innymi. Moim celem było i jest kultywowanie dawnej rodzinnej tradycji. Aby się rozwijać, pojechałam na studia do Antwerpii, gdzie m.in. zdobyłam tytuł gemmologa.
Dzięki temu mam większą świadomość, jak właściwie dobierać materiały i technologie oraz jak wyceniać biżuterię. Teraz jestem częścią Pracowni Złotniczej i cieszę się, że mogę tworzyć piękno każdego dnia.

 

Jakie umiejętności są potrzebne do projektowania biżuterii?


Projektowanie biżuterii to piękna przygoda. Jest to też sztuka, która wymaga cierpliwości, precyzji, umiejętności i szerokiej wiedzy.
Potrzebna jest umiejętność tworzenia projektów oraz dokonywania pomiarów. Niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu materiałoznawstwa i technologii. Przydatna jest też wiedza z zakresu kolorów, kompozycji. Muszę wiedzieć i mieć wyczucie, jakie barwy będą do siebie pasować. Oczywiście niezbędna jest też znajomość historii biżuterii, jak i nowoczesnych trendów biżuteryjnych.

Agnieszka Szews przy pracy

 

Jakie są najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o projektowaniu biżuterii?

Aby stworzyć piękną i trwałą biżuterię, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiednich materiałów. Biżuteria musi być wykonana z trwałych i solidnych materiałów, np. takich jak złoto.
Drugą ważną rzeczą jest precyzyjne wykonanie biżuterii. Projektant musi dokładnie przygotować każdy element biżuterii, tak aby finalny produkt był perfekcyjny. Biżuteria musi być wygodna w noszeniu. 

 

Jak wygląda Twój proces projektowania?

Dużo myślę o wzorze, który ma powstać. Z jakich materiałów go wykonać, jaki ostatecznie nadać mu kształt. Pamiętam, że projektuję dla konkretnej osoby, dlatego to ona jest dla mnie najważniejsza. Moim celem jest, aby wzór odzwierciedlał jej upodobania. Dzięki temu wiem, że zaprojektowana biżuteria stanie się jej ulubioną, codziennie noszoną.
Pierwszym krokiem w moim procesie projektowania jest rozmowa z klientem. Chcę poznać jego/jej osobowość, dowiedzieć się, co lubi, a czego nie. Słucham uważnie, aby dowiedzieć się jak najwięcej o jego oczekiwaniach i preferencjach. Czy woli stonowane, czy raczej żywe barwy? Jaki ma styl? Preferuje minimalizm, czy bardziej ozdobne rzeczy? Chcę też dowiedzieć się, w jakich okolicznościach ma zamiar nosić swoją nową biżuterię — na co dzień, do pracy, czy tylko od święta?
Następnie przygotowuję kilka propozycji. Klient wybiera jeden z nich, a ja rozpoczynam pracę nad szczegółami. Wszystko musi być dopracowane tak, aby finalny produkt spełnił oczekiwania. Dlatego też często komunikuję się z klientem w trakcie projektu, aby upewnić się, że idziemy w dobrym kierunku.
Następnie przechodzimy do etapu wykonania. Tutaj wspomagają mnie mistrzowie złotnictwa, którzy pomogą mi zrealizować projekt. Oczywiście cały czas monitorujemy postępy prac i dostosowujemy je do potrzeb klienta.
Mój proces projektowania jest bardzo elastyczny i dopasowany do potrzeb każdej osoby, ale też wkładam w niego własne koncepcje i oczywiście serce.

Co najbardziej lubisz w projektowaniu biżuterii?

Projektowanie biżuterii jest dla mnie wyjątkową sprawą, w którą wkładam całe serce. Gdy oddajesz się jakiejś pasji, rozwijasz się. Cały czas doskonalę się w odkrywaniu najlepszej jakości materiałów, technik i tajników zawodu. Uwielbiam obmyślać koncepcję, planować.
Podczas projektowania biżuterii mogę się wyładować kreatywnie. Mam ogromną swobodę i możliwości wyrażenia siebie. Lubię, że praca ciągle mnie rozwija i daje mi nowe wyzwania.
Bardzo doceniam spotkania z klientami. Nie ma większej satysfakcji niż ich zadowolenie.
W szczególności projektowanie pierścionków i obrączek jest dla mnie bardzo ważne. Staram się zawsze zrozumieć, czego klient oczekuje i dokładnie to mu dostarczyć. Pierścionki i obrączki ślubne są wyjątkowe, ponieważ symbolizują miłość i przysięgę małżeńską. Stanowią jeden z najważniejszych elementów ślubu i wyrażają indywidualny styl pary młodej. Jestem dumna, że mogą uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu i tworzyć piękne pierścionki i obrączki, które będzie można nosić przez całe życie.

Obrączki ślubne zaprojektowane dla Dominiki i Flavio Lopes Paixao.

Pierścionki zaprojektowane na zamówienie.
Od lewej: ręcznie oprawiony w białe 14-karatowe złoto szmaragd.
Od prawej: białe złoto w próbie 0,750, kamień centralny - diament w szlifie szmaragdowym o masie 1,01 ct VVS2/F oraz naokoło 36 sztuk brylantów o łącznej masie 0,48 ct VS/G-H.

Pierścionki zaprojektowane na zamówienie.
Od lewej: 14-karatowe różowe i szaton białe złoto, diament o szlifie owalnym ~ 0,37 ct.
Od prawej: żółte złoto z topazami oraz brylantami.

Oprócz pierścionków i obrączek projektuję też biżuterię na zamówienie jak kolczyki, naszyjniki, bransoletki.
Tak jak w przypadku biżuterii ślubnej stawiam na klasykę. W naszej galerii Kobiety Szews możecie zobaczyć, dla kogo miałam przyjemność tworzyć.
Wśród gwiazd znalazły się  Ewa Chodakowska, Agnieszka Wilczewska.

 

Jakie jest Twoje marzenie?


Moim marzeniem jest, aby kobiety mogły poczuć się wyjątkowo w biżuterii, która spełnia ich oczekiwania.
Chciałabym, żeby każda z Was miała u mnie tą jedyną, wymarzoną parę kolczyków, bransoletkę czy naszyjnik. Dlatego też dokładam wszelkich starań, aby oferować produkty unikatowe i dopracowane w najdrobniejszym szczególe.
Moim celem, który realizujemy od początku powstania Pracowni razem z rodzicami, jest tworzenie kameralnego miejsca, w którym każdy może wybrać na spokojnie swoją idealną biżuterię i spędzić miłe chwile.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl