Biżuteria z perłami
Biżuteria z perłami

Naszą przygodę z perłami zacznijmy od intrygującego starożytnego mitu.
Wyobraźcie sobie piękną kobietę, która wyłania się z piany i na fali idzie na brzeg. Z jej włosów spływają krople, które zamieniają się w perły. Imię bóstwa to Afrodyta, co oznacza „zrodzona z piany”. A miejsce narodzin to okolice Cypru. Zgodnie z „Żywotami Homera” bogini została przywdziana w złoto.

„Głowę niebiańską przybrały w misternie spleciony wianuszek,
Piękny, cały ze złota, a płatkom uszu przydały
Cennych kolczyków w kształcie rumianku, mosiężnych i złotych.
Szyję jej delikatną i piersi srebrzyste zdobiły
Złote łańcuszki (…)”.

To zdarzenie do dziś budzi zachwyt artystów.
A dla nas stało się inspiracją w stworzeniu biżuterii łączącej złoto i perły.

 

Jak powstają perły?

 

„Choć człowiek niezmiennie starał się je pochwycić. Już cztery tysiące lat przed naszą erą ludzie kolekcjonowali, przechowywali, czcili i podziwiali lśniące cudeńka wydobyte z morza. Narodzone z burzy, poczęte we mgle, dzieci księżycowego blasku, łzy bogów; wszystkie te określenia próbujące wyjaśnić pochodzenie owych skarbów, były równie tajemnicze jak same perły”. Elizabeth Lowell

Perły wytwarzane są przez organizmy żywe jak małże, ostrygi. Mięczaki tworzą perłowy woreczek wokół ciała obcego, które wniknęło do wnętrza muszli. Proces ten powtarza się wielokrotnie, a perła stopniowo rośnie. Mięczaki w ten sposób chronią swoje ciało. W 90% perły zbudowane są z masy perłowej, na którą składa się węglan wapnia i substancja białkowa (konchiolina). O tym, jak są cenne, świadczy też ich długi czas powstawania. Perła o średnicy ok. 5 mm formuje się ok. 3 lat.

 

 

Kolekcja BAROQUE PEARLS

 

Perły jako surowiec w naszej złotej biżuterii uwielbiamy w szczególności. Urzekają swoim pięknem i delikatnością. Fascynacja nimi i ich właściwościami była jednym z impulsów do stworzenia przez nas Kolekcji BAROQUE PEARLS, która w elegancki sposób łączy najlepszej jakości złoto i szlachetne kamienie z perłami. Unikalność kolekcji polega na wyeksponowaniu perły jako symbolu czystości, niewinności, mądrości i szczerości.

Drugim impulsem – inspiracją – do powstania Kolekcji BAROQUE PEARLS był styl barokowy.
Nazwa barok pochodzi od portugalskiego określenia barroco, co oznacza perłę o nieregularnym kształcie. W XVII wieku perły stanowiły oznakę bogactwa, a handel nimi kwitł. Ich popularność wpłynęła również na sztukę. Johannes Vermeer w szczególności ukochał perły – pojawiły się one aż na 18 z 36 jego obrazów. „Dziewczyna z perłą” to najsłynniejsze w historii ukazanie perły. W tym przedstawieniu widzimy nienaturalnie dużą perłę, co pozwala przepuszczać, że Vermeer nią zafascynowany, puścił wodze fantazji.

Johannes Vermeer, „Dziewczyna z perłą”, źródło: rijksmuseum.nl Portret kobietyźródło: rijksmuseum.nl

 

Za co kochamy perły?

 

- Nieprzemijające piękno, które zachwycało, zachwyca i będzie zachwycać.

- Nieregularny kształt, który daje przestrzeń dla wyobraźni.

- Symbolikę. Perła symbolizuje to, co w nas najlepsze: mądrość, czystość, niewinność, uczciwość.

- Właściwości zdrowotne. Perłom przypisuje się moc uzdrawiająca. Perła noszona na szyi czy przy sercu pobudza kobiecość, chroni przed złem, z kolei kobietom w ciąży pomaga uniknąć negatywnych emocji i urodzić zdrowe dziecko. Perły używane są także we współczesnej kosmetologii i medycynie do produkcji kosmetyków i leków.

 

„Kobieta potrzebuje niezliczonych sznurów pereł”.
Coco Chanel.

Perły cudownie podkreślają naturalne piękno kobiety, dodają jej blasku i czaru, a także poczucia własnej wartości.
W szczególności nasz obiekt fascynacji stanowi biała perła. Białe perły symbolizują niewinność, piękno, a także sprzyjają małżeństwu. Z tego powodu stały się one klasykiem biżuterii ślubnej, a także najpopularniejszymi perłami występującymi w biżuterii.

 

 

Kolczyki Perły

Pozostając wiernymi klasyce, łączymy perły ze złotem. Każdy wzór to twórcze poszukiwanie właściwych proporcji, kompozycji i tego czegoś „wyróżniającego”. Dokonujemy starannej selekcji pereł, jak i innych materiałów, z których powstaje nasza biżuteria.

W kolekcji Baroque Pearls znajdziecie inspirujące połączenie pereł ze złotem. Naszyjnik Perła to kwintesencja delikatności. Delikatny łańcuszek z żółtego złota wspaniale eksponuje perłę, która to jest głównym elementem przyciągającym wzrok. Dobrane do kompletu Kolczyki Perły przywodzą na myśl obraz „Dziewczyna z perłą” pędzla Vermeera. Całości dopełnia Bransoletka Perły, której kompozycja równoważy pojedyncze perły we wcześniej wspomnianej biżuterii.

Inne naszyjniki z kolekcji Baroque Pearls dodatkowo oprócz złota zawierają naturalne szlachetne kamienie. W tym przypadku zależało nam na stworzeniu biżuterii wydobywającej piękno kobiecej twarzy, jak również uzyskaniu efektu delikatności, zwiewności. Sekretne piękno tkwi w detalu. Warto także wspomnieć o magicznych właściwościach kamieni – zainteresowanych odsyłamy do artykułu na naszym blogu: „Symboliczna moc kamieni”.

Bransoletka Perły Kolczyki Perły Opale - naszyjnik

 

Zapraszamy Was do rozpoczęcia fascynującej przygody z perłami.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl