Jakie są próby złota?
Jakie są próby złota?

Piękno złota możemy podziwiać w biżuterii, która od starożytności uważana jest za symbol luksusu. O ponadczasowym pięknie złotej biżuterii pisaliśmy już na naszym blogu - zapraszamy do przeczytania Biżuteria złota - ponadczasowe piękno.

Złoto w biżuterii uwielbiamy za blask, wdzięk i elegancję. Wspaniale podkreśla atuty kobiecego piękna. Aby nasza biżuteria cieszyła nas przez długie lata, należy wybrać odpowiednią próbę złota. Co więcej, właściwy wybór to najlepszy zwrot z zainwestowanych pieniędzy.

Jakie są próby złota?

Próba złota oznacza zawartość czystego złota w jego stopie. Wyrażamy ją w wartościach liczbowych lub karatach. Termin ten znany jest od starożytności. Urząd probierczy bada zawartość złota w danym produkcie.
W branży złotniczej najczęściej występujące próby złota to: 333, 585 i 750. Im wyższa próba złota, tym droższa biżuteria. Próba złota 333 zawiera 33,3% czystego złota. Próba 585 to już 58,5% czystego złota. A próba 750 to 75% czystego złota.
Pozostałe procenty to domieszki innych metali, których zadaniem jest podwyższenie trwałości, koloru danej biżuterii. Czyste złoto mieszane jest m.in. z miedzią, palladem, cynkiem i srebrem. Kolor biały złota uzyskiwany jest poprzez dodanie do stopu palladu. Kolor różowy powstaje ze stopu złota z miedzią.

Każdy poziom czystości złota ma zalety i wady, od twardości i trwałości po ryzyko, że przyczyni się do podrażnienia skóry oraz że straci swój kolor lub ulegnie śniedzeniu lub patynowaniu.
Jeżeli dana biżuteria występuje w próbie 333 lub 375, oznacza to, że ma małą zawartość złota, dlatego jest tańsza w porównaniu z kosztownościami wykonanymi w wyższych próbach. Łatwo o pękniecie i jej naprawa jest trudniejsza. Dodatkowo biżuteria w próbie 333 ulega śniedzeniu i patynowaniu.
A także zaleca się, aby osoby uczulone nie kupowały biżuterii w tej próbie.
Próba złota 585
to gwarancja bardzo dobrej jakości. Jest rozwiązaniem kompromisowym między próbą 333, a 750. Biżuteria złota wykonana w tej próbie prezentuje idealne połączenie czystości, trwałości i stosunku jakości do ceny. Charakteryzuje się także bogatym złotym kolorem. Dodatkowo im więcej czystego złota w danym produkcie, tym mniejsze prawdopodobieństwo reakcji alergicznej.

Przykład biżuterii wykonanej w próbie 585 to Kolekcja pierścionków zaręczynowych SAY YES.

pierscionki-zareczynowe

Próba złota 750 charakteryzuje się pięknym, żółtym kolorem i nie wywołuje podrażnienia skóry. Niestety jest łatwiejsza na zarysowania niż próba 585.
Przykład biżuterii wykonanej w próbie 750 to Bransoletka tenisowa Ideal.

bransoletka-tenisowka

 

Ile karatów ma czyste złoto?

Inną miarą czystości złota są karaty. Karat mierzony jest w skali od 0 do 24. System karatów mierzy zawartość czystego złota w stopie użytym w danym wyrobie. Jak policzyć zawartość złota w wyrobie 14-karatowym? Wystarczy podzielić liczbę karatową przedmiotu, czyli 14 przez 24 (maksymalny możliwy karat). Otrzyma się wówczas 58,3% złota. 14 karatów odpowiada próbie 585. Pozostałe popularne próby odpowiadają następującej liczbie karatów:
333 = 8K
375 = 9K
417 = 10K
750 = 18K
916 = 22K
999 = 24K
24-karatowe złoto to czyste złoto. Nie zostało ono zmieszane z innymi metalami. Pod względem koloru jest to złoto znacznie jaśniejsze niż pozostałe próby. Jednak jest ono rzadko wybierane do wykonywania wyrobów ze złota, gdyż łatwiej się rysuje, jest bardzo miękkie i drogie.

Misja Pracowni Złotniczej SZEWS

„W kwestii złota nie idziemy na kompromis, to dla nas wartościowy kruszec. Wierzymy w jego wartość, dlatego przykładamy największą uwagę do jakości naszych produktów”.
Wybór idealnej biżuterii to nie tylko wybór odpowiedniego diamentu, kamienia szlachetnego, oprawy, czy koloru złota. Złoto użyte do wykonania ma ogromny wpływ na jej wygląd, dotyk i trwałość.
Wszystkie nasze produkty wykonane są w całości z 14 lub 18-karatowego złota. W efekcie otrzymujecie od nas produkt najwyższej jakości, który będzie cieszyć przez długie lata.

pracownia złotnicza
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl